• Czech
  • English

TOPHELP FOUNDATION FUND

The main goal of the Fund is to enable our clients to live in their home environment for as long as possible. The founding of the Fund has naturally emerged from the main activity of TopHelp, which are complex services in the home environment – specifically at-home health care and personal assistance.

Our years of experience, knowledge of the legislative environment as well as the needs of our clients have convinced us of the need to use more possibilities of how to provide even better complex services with something extra. And this is what led us to the decision to start our Foundation Fund.

Hanibalova výzva

Darujte PLUS

Martin Hanibal se podělil o svůj příběh, aby tím pomohl vyzvat dárce, aby přispěli potřebným zůstat doma s pomocí osobního asistenta, stejně, jako to potřebuje on sám. Sdílejte jeho příběh šiřte osvětu tématu komplexní péče v domácím prostředí a darujte PLUS. Každé Vaše PLUS pomáhá potřebným zůstat doma s pomocí osobního asistenta.

„Je mi 45 let a do svých 24 let jsem žil aktivním životem. Sportoval jsem, vzdělával jsem se, užíval si každý den naplno. Pak mi doktoři řekli, že mám roztroušenou sklerózu. Nemoc se mi během let natolik zhoršila, že jsem dnes na 100 % závislý na svém okolí.

Sám se nenajím a kdyby se mi něco stalo, nepodám si ani telefon. Komunikuji pouze přes e-mail a na počítači píši díky čidlům, která snímají oko. Přitom před roztroušenou sklerózou jsem byl velmi aktivním sportovcem. Hrál jsem volejbal, dělal bojové sporty. Jenže pak jsem téměř ze dne na den sportovní náčiní musel vyměnit za invalidní vozík a další zdravotní pomůcky, bez kterých se dnes už jen stěží obejdu.“

We are helping

Ikona

Social services

Providing help to clients who need to finance at-home social services while taking into account their limitation of financial possibilities.

Ikona

Health and compensation aids

Providing assistance to clients in the provision of compensatory and medical aids, medical equipment, and others.

Ikona

Further help

Providing counseling and consulting, transportation to doctors or to hospitals etc.

Darujte PLUS

Zajímá vás, jak můžete podpořit projekt s hlubokou myšlenkou? Pomoct seniorům zůstat co nejdéle doma, v jejich přirozeném prostředí, které znají a jsou na něj zvyklí?

Darovat můžete prostřednictvím online nákupu přes givt.cz , kde vyplníte přispívat na Nadační fond TopHelp. Nebude Vás to stát ani korunu navíc. Za nákup zaplatíte stejně, ale ještě přispějete na dobrou věc.

Nebo můžete přispět pomocí přímé platby na naše konto

309 7000 309 / 0800

Nebo můžete přispět pomocí online platby

I malá částka může být velké PLUS.

#darujtePLUS

Děkujeme.

About the Foundation Fund

THANK YOU FOR SUPPORT

Jitka Zelenková

A sphere of Czech popular music, which celebrates 50 years in the music branch this year. She supports the TopHelp Foundation Fund because she has personal experiences with at-home care for a loved one.

Information for you

The Fund has been established with the aim to fulfill the generally beneficial objective goal, which is the protection of humanitarian values of citizens. The purpose of the Foundation Fund is to collect and purposefully use financial or other resources in order to contribute to the necessary needs of our clients and their families, especially those with difficult life situations in a sense of the need for one’s health and any other human needs.

We are a member of the Association of Corporate Social Responsibility, the largest CSR initiative in the Czech Republic.

Information for you
Kurzy

Give a plus